Na czym polega przegląd budowlany?

Przegląd budowlany

Każdemu z nas powinno zależeć na bezpieczeństwie. Dlatego też istnieje obowiązek regularnych przeglądów budowlanych. Przeglądy budowlane muszą być przeprowadzane systematycznie i w odpowiednich odstępach czasowym. Należy tutaj również podkreślić, że mogą je wykonywać jedynie osoby mające odpowiednie uprawnienia. Za niedopilnowanie kwestii związanych z tych obowiązkiem, możemy narobić sobie sporo problemów. Co warto wiedzieć na temat przeglądu budowlanego? Sprawdź!

Co podlega kontroli podczas przeglądu budowlanego?

Przegląd budowlany powinien wykonywany być przynajmniej raz w roku. Warto tutaj zaznaczyć, że wystarczy jedna kontrola w danym roku kalendarzowym – nie musimy przestrzegać tego, aby była wykonana równo co rok. Podczas przeglądu budowlanego dokonuje się kontroli elementów będących narażone na wpływy atmosferyczne i działania czynników występujących w trakcie użytkowania budynku, urządzeń i instalacji, jak i również instalacji gazowych, przewodów kominowych.

Jak często należy kontrolować stan techniczny budynku?

Według prawa istnieje obowiązek przeprowadzania kontroli obiektu budowlanego pod kątem stanu technicznego, przydatności do użytku, jak i otoczenia i estetyki co 5 lat. Kontrola stanu technicznego budynku obejmuje również sprawdzenie instalacji elektrycznej, co wynika z przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z informacjami, które znajdziemy w przepisach prawa, podczas kontroli należy skontrolować również inne elementy budynku takie jak: elementy ścian zewnętrznych, balustrad, balkonów, urządzenia będące na dachu budynku lub ścianach, pokrycia dachowe, instalację c.o. oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Warto jednak podkreślić, że to jedynie część elementów, które są sprawdzane podczas takiej kontroli. Wykonywaniem takich okresowych przeglądów obiektów budowlanych zajmuje się wiele firm – jedną z nich jest nasza firma Instytut Nieruchomości, która mieści się w Słupsku. Warto dbać o regularne przeprowadzanie kontroli, gdyż tylko one mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.