Jak zaprojektować własne mieszkanie?

projektowanie własnego mieszkania

Wykończenie nowego mieszkania to duże wyzwanie. Należy zwrócić uwagę na wiele elementów, które w przyszłości sprawią, że będzie ono funkcjonalne. Jak zaprojektować własne mieszkanie, by spełniało nasze oczekiwania?

Rozplanowanie powierzchni

Pierwszym, podstawowym krokiem w kierunku zaprojektowania mieszkania jest sprawdzenie jego powierzchni. Wiedząc, ile metrów kwadratowych posiadamy, możemy zacząć planować rozmieszczenie i wielkość pokoi. Należy zwrócić uwagę na miejsca, w których przeprowadzone są piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne, aby wiedzieć, gdzie bez dodatkowych prac ulokować kuchnię, a gdzie łazienkę.

Kupując mieszkanie deweloperskie, warto zwrócić uwagę na ulokowanie go względem kierunków świata. W ten sposób możemy sprawdzić, który pokój będzie najbardziej nasłoneczniony w ciągu dnia, a w którym obejrzymy zachód słońca. Odpowiednio rozplanowane okna wpuszczą do mieszkania światło dzienne, nadając mu jasności.

Projektując nowe mieszkanie, należy pamiętać o jego funkcjonalności. Powinniśmy zaplanować m.in. montaż grzejników czy drzwi, otwierających się w odpowiednim kierunku, a także zwrócić uwagę na rozplanowanie ilości gniazdek elektrycznych w każdym pokoju. Zbyt duża ilość mebli czy ozdób może niepotrzebne przytłoczyć mieszkanie, stwarzając wrażenie zagraconej przestrzeni. Warto więc także pamiętać o przemyślanych zakupach meblowych, dostosowanych do ilości rzeczy, które planujemy przechowywać w mieszkaniu.

Wykończenie wnętrz a nowoczesne technologie

Projektując własne mieszkanie, musimy pamiętać o swoich potrzebach i upodobaniach. To nam ma się podobać jego wnętrze oraz spełniać nasze oczekiwania, niezależnie od tego, co popularne lub aktualnie modne wśród innych.  Jeśli więc chcemy połączyć kuchnię z jadalnią lub łazienkę z toaletą – powinniśmy to zrobić.

Podobnie z wyborem kolorów na ściany czy wyposażeniem – to my będziemy z tego korzystać, więc wybierzmy coś, co lubimy. Ciekawe rozwiązania przynoszą nowe technologie, umożliwiające np. sterowanie światłem w całym mieszkaniu czy nagłośnieniem telewizora. Warto się nad nimi zastanowić, by w prosty sposób ułatwić sobie życie.